venture tech, huset venture ringkøbing. grøn smiley, arbejdstilsynet

GRØNNE SMIL I HUSET VENTURE RINGKØBING

Arbejdstilsynet har været på inspektion i Huset Venture Ringkøbing – og det gav en grøn smiley …

Miljø er ikke kun noget, der sker i regnskoven eller i et plasticfyldt ocean på den anden side af kloden. Miljø er også det, der sker om ørerne på os i hverdagen. I Huset Venture har vi altid stort fokus på miljøet – også det helt nære på vores egen arbejdsplads. For dette har Arbejdstilsynet netop kvitteret med et grønt kvalitetsstempel, der smiler næsten lige så bredt som arbejdsmiljørepræsentant Pia Ankjær Gadegaard:

– Repræsentanten fra arbejdstilsynet var meget imponeret over alle de tiltag, vi havde lavet. Både med hensyn til det sikkerhedsmæssige på fx værkstedet og i forhold til det sociale arbejdsmiljø. Det tog en rundvisning på tre kvarter – så var den grønne smiley i hus, siger hun.

Pia Ankjær havde allerede på forhånd en god fornemmelse af, at der var styr på tingene. Men selv om hun til daglig har fingrene helt nede i arbejdsmiljøet og føler sig på omgangshøjde med situationen, kan besøg af miljøcensor godt give svedige håndflader og nervøse eksamenstrækninger i ansigtshøjde.

– Selvfølgelig var det en lettelse og en stor glæde med en grøn smiley, for vi har mange afdelinger i huset at holde styr på. Ikke mindst gælder det om, at medarbejderne ved, at de altid kan komme til mig som arbejdsmiljørepræsentant, hvis der er noget, der ikke fungerer. Det er en slags livsstil, man skal have lavet på arbejdspladsen.

Også regionschef Steen Lund er yderst tilfreds med den positive bedømmelse fra Arbejdstilsynet:

– Vi har arbejdet rigtig meget med at få det hele til at køre, som det skal – både med hensyn til sikkerhed og til trivsel. Men man skal altid huske på, at det ikke primært er for Arbejdstilsynets skyld, vi gør det. Det er for medarbejderne, siger han.