reparationer (privat)
Få repareret ELLER OMSYET dit tøj og giv det nyt liv
I Huset Venture kan vi reparere dit tøj og andre tekstile produkter, så de igen bliver brugbare. Det kan være alt fra udskiftning af lynlåsen i din yndlingsjakke til reparation af tasker eller specialtekstiler.
Vi kan også sy tøj om, når du gerne vil bevare noget, der har særlig personlig værdi. Et smukt eksempel er en elegant brudekjole, som vi har syet om til en fantastisk dåbskjole – en særlig måde at føre historien videre på.
Høj kvalitet og faglighed
Vores erfarne skræddere og syersker leverer håndværk af høj kvalitet – hvad end det drejer sig om reparationer, tilretninger eller omsyning.
Vi tager udgangspunkt i det enkelte stykke tøj og finder en løsning, der passer til både materialet og dine ønsker. På den måde kan tøj og tekstiler, der ellers måske ikke længere ville blive brugt, få nyt liv og bruges videre.
før og efter reparationer og tilpasninger
Giv dit tøj en ny chance
Tøj, der er gået i stykker, ikke længere passer eller ikke bliver brugt, behøver ikke nødvendigvis blive skiftet ud eller blive liggende bagerst i skabet.
Med en reparation eller omsyning kan dit tøj ofte komme i brug igen. Er du klar til at give dit tøj en ny chance? Så kontakt os og hør mere om, hvordan vi kan hjælpe dig.
Fakta om tøjs levetid:
- Hvis tøj bruges bare 9 måneder længere, kan det reducere tøjets klima-, vand- og affaldsaftryk med op til 20 %
- Hvis et stykke tøj bliver brugt dobbelt så mange gange, kan den tilknyttede CO₂-udledning reduceres med 44 %
- Nogle typer tøj anslås til at blive kasseret efter blot 7–10 ganges brug.
Besøg os på:
Telegrafvej 4 | opg. 2 | 1. sal
2750 Ballerup
Åbningstider
Man. – tors. kl. 8.00 – 15.00
Måltagning efter aftale
Få en uforpligtende snak